Správny odber vzoriek - ako na to
Kvalita odberu vzoriek má zásadný význam pre platnosť a reálnosť výsledkov akýchkoľvek rozborov. Chyby vzniknuté pri odbere vzoriek nemožno neskôr napraviť. Je preto potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť. Akékoľvek použité vybavenie, či nádoby musia byť čisté a suché, aby sa zabránilo kontaminácii.
Vzorky objemových krmív by mali umožniť presnú charakteristiku každej silážnej jamy, či vaku a každej dávky siláže. Vzorky by sa mali odoberať až po fermentácii, keď je siláž dobre vykvasená, čo obvykle trvá najmenej 4 až 6 týždňov.
Odber vzoriek pomocou vrtnej tyče
Odporúčame odber vzoriek pomocou vrtnej tyče, pretože ju možno vykonávať aj v uzavretých jamách, resp. z vakov. To Vám umožní odobrať vzorku v predstihu a dostať výsledky na výpočet dávky v dostatočnom predstihu pred otvorením jamy. V závislosti od požiadaviek a veľkosti jamy je možné odoberať vzorky buď z celej plochy jamy, alebo iba z jej časti.
- Na mieste, kde sa má vzorka odobrať, odstráňte sieť a závažie
(zeminu, vrecia s pieskom, pneumatiky atď.). - Očistite povrch fólie
v mieste odberu vzorky. - V mieste odberu vzorky fóliu
priečne rozrežte a preložte.
- Pomocou vrtnej tyče odoberte vzorku v celej jej maximálnej hĺbke,
prípadne z niekoľkých častí. - Namiesto odberu vzorky opäť uzavrite fóliou. Dôkladne ju očistite a zalepte
lepiacou páskou odolnou proti poveternostným vplyvom. - Nakoniec umiestnite ochrannú sieť proti
vtákom a závažiu späť na silo
Ďalšie odporúčania
Na uzatváracej fľaši
Pokiaľ je jama už otvorená, je možné vzorky odoberať z reznej hrany. Na získanie reprezentatívnych výsledkov je potrebné odobrať vzorky z rôznych miest v tvare písmena W a premiešať ich vo vedre. Čím väčšia jama je, tým viac miest by malo byť zahrnutých do tejto zmiešanej vzorky.
Povrch rezu by mal byť čo najčerstvejší. Preto sa odporúča odobrať vzorku bezprostredne po skončení kŕmenia. Prípadne je možné prvú vrstvu (cca 20 cm) vyradiť.
Optimálna príprava vzorky pre presné výsledky
V závislosti od typu krmiva potrebujeme v laboratóriu na rozbor 500 až 1 000 gramov vzorky materiálu. Odobrané vzorky premiešajte vo veľkom vedre a odoberte potrebné množstvo materiálu, ktoré následne zabalíte a expedujete.
Je dôležité vzorku vzduchotesne zabaliť, najlepšie vákuovaním, aby sa pri expedícii zachovala jeho kvalita.
Prehľad súčastí laboratórnej správy Sano
Laboratórna správa obsahuje veľa rôznych skratiek a hodnôt. To poskytuje poľnohospodárom a poradcom dobrý nástroj pre optimalizáciu kŕmnych dávok a predikciu úžitkovosti. Tu nájdete jednoducho vysvetlené najdôležitejšie inovatívne parametre a merné jednotky zo Sano laboratórnej správy. Budete tak priamo vedieť, čo sa vo Vašom krmive nachádza.
- Hrubý proteín (XP): Predstavuje bielkoviny na základe celkového obsahu dusíka vo vzorke. Okrem čistého proteínu obsahuje aj nebielkovinový dusík.
- Amónne ekvivalenty XP: Udáva podiel amoniaku v surovej bielkovine. Príliš vysoké hodnoty môžu ukazovať na rozklad bielkovín v jame, napr. klostrídiami.
- ADF: Kyslá detergentná vláknina. Zložky vlákniny, ktoré nemožno rozpustiť v kyslom roztoku detergentu. Prevažne lignín.
- aNDF: Neutrálne detergentná vláknina. Zložky vlákniny, ktoré nie sú rozpustné v neutrálnom roztoku detergentu. Patria medzi ne hemicelulóza, celulóza a lignín.
- Stráviteľnosť NDF: Podiel vlákninových zložiek NDF, ktoré krava strávi za stanovenú dobu.
- uNDF: Podiel vlákninových zložiek NDF, ktoré nemôžu byť strávené počas stanovenej doby. Tvorí protipól stráviteľnosti NDF.
- Cukor (rozpustný v etanole a vo vode): Percento cukru, ktoré sa rozpúšťa vo vode alebo v 80%nom roztoku etanolu.
- Škrob: obsah škrobu vo vzorke.
- Stráviteľnosť škrobu: rýchlosť rozkladu škrobu u zvieraťa.
V priebehu skladovania kukuričnej siláže sa mení stráviteľnosť škrobu obsiahnutého v kukurici. To má vplyv na výber doplnkového krmiva. Pomocou analýzy krmiva CNCPS dokážete krmivo cielene použiť.
- Prchavé mastné kyseliny: Vznikajú pri rozklade sacharidov počas silážovania. Používajú sa na hodnotenie kvality procesu silážovania.
- Kyselina mliečna: Vzniká rozkladom sacharidov počas silážovania.
- Kyselina octová: Vysoký obsah v dôsledku dlhého skladovania na poli, dlhej doby plnenia a príliš pomalého okysľovania.
- Kyselina maslová: Vzniká v dôsledku príliš vlhkej, kontaminovanej siláže, nízkeho obsahu cukru a/alebo nedostatočného množstva baktérií mliečneho kvasenia. Tvorené klostridiami.
- 1,2 Propandiol: Propylénglykol. Tvorený heterofermentatívnymi baktériami mliečneho kvasenia.
- Aminokyseliny - absolútna: Absolútny obsah esenciálnych, semiesenciálnych a neesenciálnych aminokyselín vo vzorke.
- Aminokyseliny - ideálna stráviteľnosť: Podiel jednotlivých esenciálnych, semiesenciálnych a neesenciálnych aminokyselín, ktoré je možné stráviť v tenkom čreve (ileu). Druhovo špecifické pre ošípané a hydinu.
- Výsledky analýzy NIRS: Hladiny hrubých živín vo vzorke.
- Fosfáty (P2O5): Celkový obsah fosfátov vo vzorke. Možno použiť na bilanciu toku materiálu.
- Dusík (N): Celkový obsah dusíka vo vzorke. Možno použiť na bilanciu materiálového toku.
- Energetické hodnotenie: Energetické hodnotenie vzorky konkrétne pre prasnice, ošípané vo výkrme, hydinu a prežúvavce.